Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu

Włącznik do życia - artykuł o analizie bioenergetycznej

Polecamy ciekawy artykuł o analizie bioenergetycznej autorstwa Elizy Koźmińskiej-Sikory zamieszczony w Poradniku Psychologicznym POLITYKI "Ja My Oni"! W tym wydaniu autorzy piszą o związkach między zdrowiem psychicznym i fizycznym. Co zatem ma w tym temacie do powiedzenia psychoterapeuta bioenergetyczny? Oprócz rozmowy, która głównie kojarzy się z terapią, on "czyta i naprawia" również ciało pacjenta". 

Analiza bioenergetyczna, inaczej nazywana też Bioenergetyką Lowena (od nazwiska psychiatry i psychoterapeuty Aleksandra Lowena 1910–2008), traktuje ciało jako głównego bohatera. Przez wiele lat pod jej adresem kierowano zarzuty o zbyt enigmatyczne i mało naukowe podstawy. W niektórych środowiskach chciano ją widzieć jako metodę z pogranicza uznanej psychoterapii. Tymczasem wiele jej założeń przyjętych na podstawie obserwacji pacjentów i psychoterapeutycznej intuicji twórcy znajduje swoje odzwierciedlenie w najnowszych odkryciach z dziedziny neurobiologii, neuropsychologii, neurofizjologii czy genetyki. Nowoczesne metody neuroobrazowania mózgu dają wiele odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania naszego układu nerwowego.Różne nurty psychoterapii kładą różny nacisk na pracę z ciałem. Niektóre, jak psychoanaliza, zupełnie ją pomijają, inne, np. Gestalt, wykorzystują jedynie jej elementy. Bioenergetyka Lowena w Polsce do niedawna była mało praktykowana, choć na świecie to już uznana metoda, a studenci psychologii od dawna słyszą o niej na wykładach.Wychodzi ona z założenia, że psychoterapia nabierze głębi, gdy uwzględni także to, co działo się w przeszłości i dzieje obecnie w ciele klienta. Bo momenty trudne lub traumatyczne – szczególnie te z wczesnego dzieciństwa – mają swoje odbicie w napięciach mięśniowych oraz blokadach energetycznych.

Całość artykułu możesz przeczytać na stronach Poradnika Psychologicznego POLITYKI „Ja My Oni” pod tytułem: „Włącznik do życia” (na stronach 94-97).

Z artykułu dowiesz się również:

  • czym analiza bioenergetyczna różni się od innych form psychoterapii?
  • dlaczego właśnie teraz przeżywa się swój renesans w Polsce?
  • w jaki sposób włącza ciało w proces terapeutyczny?
  • co wspólnego ma grawitacja z dobrostanem psychicznym?
  • dlaczego zdradzając nasze ciała jesteśmy nieszczęśliwi?