Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu

Impulsy pod presją - wywiad z Jensem Tasche

Polecamy ciekawy wywiad o zaburzeniach naszych czasów: narcyzmie i border-line autorstwa Elizy Koźmińskiej-Sikory, psychologa i psychoterapeutki pracującej w analizie bioenergetycznej, który przeprowadziła z Jensem Tasche - psychoterapeutą w analizie bioenergetycznej, trenerem szkoleniowym i superwizorem naszego stowarzyszenia.

Eliza Koźmińska-Sikora: – Czy to prawda, że każda epoka generuje inne, charakterystyczne dla swoich czasów, zaburzenia psychiczne i emocjonalne?

Jens Tasche: – Życie całych społeczeństw w przeciągu ostatnich stu lat przechodziło wielokrotnie różnorodne, intensywne zmiany. A kiedy zmieniają się warunki życia, to zmienia się społeczeństwo i problemy członków tychże społeczności. Nowe problemy rodzą nowe zaburzenia, a te potrzebują nowych form leczenia. Zmiany wyraźnie widać w dominujących strukturach charakteru, jakie prezentują współcześni ludzie. Różnią się od tych, jakie dominowały pięćdziesiąt czy sto lat temu. Większość ludzi obecnie nie prezentuje typowych symptomów nerwicy, a tak było kiedyś.

Jakie zaburzenia dominują teraz?

Ludzie czują się nieszczęśliwi, zagubieni, mają problemy w relacjach międzyludzkich, w rodzinie. Nie mogą odnaleźć sensu istnienia. Są bardziej niż kiedyś emocjonalnie zdezorganizowani. Dominujące wzorce zaburzeń naszych czasów to narcyzm i struktura charakteru borderline. Winę za ten stan rzeczy ponosi powszechny brak zdolności do regulowania własnych emocji.

Co na to wpływa?

Zmiany w zaburzeniach psychicznych są rezultatem zmian w celach i sposobach wychowania dzieci. Widać to także w systemie edukacji. Wychowanie zawsze jest nastawione na realizację celów przydatnych społeczeństwu. W XIX i XX w., właściwie już od początku rewolucji przemysłowej, główną i najważniejszą rzeczą było posłuszeństwo.

W dalszej części wywiadu możesz przeczytać:

  • jakie zaburzenia dominowały w XIX i XX wieku i jak radzili sobie z impulsami, afektami, emocjami ludzie w tych okresach
  • co wpływa na to, że określone epoki generują określone zaburzenia psychiczne i emocjonalne
  • jaki wpływ miał na to sposób wychowania dzieci w określonych epokach
  • czym charakteryzują się osoby narcystyczne i te o strukturze osobowości border-line
  • dlaczego głównym celem wychowawczym obecnie jest samoregulacja i w jaki sposób oddziaływuje na obecne pokolenia
  • co robią współcześni ludzie ze swoimi impulsami
  • co zrobić, by z dzisiejszych dzieci nie wyrośli zaburzeni dorośli

Wywiad ukazał się w Poradniku Psychologicznym POLITYKI „Ja My Oni”, pod tytułem „Impulsy pod presją”. Numer pisma dostępny jest obecnie w prenumeracie cyfrowej pod adresem: http://www.polityka.pl/jamyoni/1714768,1,afekty-emocje-impulsy--jak-sobie-z-nimi-radzic.read

Jens Tasche jest certyfikowanym psychoterapeutą w analizie bioenergetycznej Alexandra Lowena (CBT), trenerem szkoleniowym i superwizorem Polskiego Stowarzyszenia Analizy Bioenergetycznej z siedzibą w Poznaniu. W swojej pracy integruje terapię przez ciało ze współczesną psychoanalizą. Autor artykułów prasowych, książki „Body Therapy between Bioenergetic and Psychoanalysis”, współautor i współwydawca książki „Bioenergetic as a Mentalized Body Therapy”, w której kilku analityków z Niemiec i z Polski dzieli się swoimi doświadczeniami w łączeniu tych nurtów w praktyce. Książka ukaże się w Niemczech wiosną 2018 r. Prowadzi prywatną praktykę w Berlinie.