Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu

Psychoterapia traum dziecięcych, depresji i zaburzeń lękowych u DDA

W dniach 3-6.12.2017 odbyła się w Warszawie Konferencja Szkoleniowa dla Profesjonalistów pracujących z DDA pt. "Psychoterapia traum dziecięcych, depresji i zaburzeń lękowych u DDA".

Z naszego Stowarzyszenia na Konferencji obecna była Barbara Antonowicz, która poprowadziła 2 warsztaty dla psychoterapeutów uzależnień pt: „CIAŁO ZNA ODPOWIEDŹ" - terapeutyczna praca ze straumatyzowanym ciałem wg Alexandra Lowena.

Warsztaty wzbudziły zainteresowanie analizą bioenergetyczną i tym jak Lowen rozumie osobowość człowieka tj. kategorii CIAŁA i jego procesów energetycznych w połączeniu z UMYSŁEM. Spodobała im się metafora DRZEWA, jakiej Lowen używał dla wytłumaczenia wpływu traumy na ciało. Każdy z nas jest jak DRZEWO, które kształtowane jest w poszczególnych okresach rozwojowych traumami dziecięcymi, które zostawiają swój niezapomniany ślad w nawykach mięśniowych, posturalnych, oddechowych, emocjonalnych i symptomach a także reakcjach behawioralnych.

Psychoterapeuci uczestniczyli z ciekawością i otwartością w licznych ćwiczeniach bioenergetycznych. Odczuli z zaskoczeniem pierwsze wibracje ciała. Uświadomili sobie, jak płytko oddychają. Pojawiały się także wzruszenia, łzy, zaskoczenia i zdziwienie tym, o czym pamięta ich ciało.

Tekst opracowała Barbara Antonowicz

11.12.2017