Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu

Słownik Bioenergetyczny

Analiza bioenergetyczna jest systemem terapeutycznym opracowanym przez światowej sławy psychiatrę i psychoterapeutę Alexandra Lowena. Założeniem tego sposobu patrzenia na osobowość człowieka jest fakt, że CIAŁO i UMYSŁ są ze sobą nierozerwalnie związane. Jest sposobem rozumienia osobowości człowieka w kategoriach ciała i jego procesów energetycznych. Dzięki ćwiczeniom bioenergetycznym ciało wypełnia się energią, a ona pozwala na lepsze wyrażanie siebie i swoich potrzeb.

Dzięki ćwiczeniom z CIAŁEM klient uświadamia sobie nawyki mięśniowe, napięcia w ciele, jaką postawę przyjmuje, gdy znajduje się w trudnej sytuacji społecznej, jak wtedy oddycha, jak stoi, jak jego stopy dotykają podłoża, jak trzyma miednicę i klatkę piersiową, jak nauczył się „nieść” swój środek ciężkości ciała. Odkrywa więc, jakie doświadczenia spowodowały, że przeszłość „WYRZEŹBIŁA” jego ciało i umysł tak a nie inaczej i przenosi te doświadczenia na wspomnienia wydarzeń związanych z różnymi emocjami, słowami rodziców, głosem, przekonaniami i wartościami, jakie zabrał w swoje dorosłe życie. Pozbycie się napięć w ciele pozwala lepiej odczuwać autentyczną przyjemność i radość w życiu dorosłym.

Analiza bioenergetyczna jest niepowtarzalnym DROGĄ w poznawaniu siebie, swojej przeszłości, swoich zasobów i możliwości na dzisiaj, kreowania swojej przyszłości z głęboką świadomością siebie i samoświadomością. Poczytaj więcej o analizie bioenergetycznej tutaj.

To jedno z podstawowych pojęć w analizie bioenergetycznej. Lowen twierdzi, że być ugruntowanym, to znaczy stać mocno na własnych nogach, mieć świadomy kontakt ze swoim ciałem, swoją historią dzieciństwa, która ukształtowała ciało i psychikę.

Ugruntowanie dotyczy odczuwania swobodnego przepływu energii z dołu ciała do góry. Osiąga się go wówczas, gdy środek ciężkości ciała obniża się do miednicy. Ugruntowanie to w przenośni wiedza o tym, kim się jest, jakie ma się zasoby, to świadomość swojej seksualności i zorientowanie na doświadczanie przyjemności.

Ćwiczenia bioenergetyczne uczą rozwijać świadomość czucia swojego ciała: swoich stóp, nóg, miednicy, kręgosłupa, rąk, szyi. Większość ludzi Zachodu koncentruje się na „byciu w głowie” odcinając czucie dolnej części ciała. Utrata kontaktu z brzuchem prowadzi do utraty równowagi w życiu i leków związanych z brakiem poczucia bezpieczeństwa.