Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu

Program szkolenia

4- letni program szkolenia obejmuje następujące moduły kształcenia:

I. Dwuletnie szkolenie teoretyczne - faza przedkliniczna (I i II rok szkolenia)

Podstawy Bioenergetyki:

 • Historia i podstawowe koncepcje Bioenergetyka - źródła w pracach Freuda, Reicha i Lowena. Koncepcje psychoterapii psychodynamicznej, somatycznej i teorii relacji z obiektem, ewolucja procedury psychoterapeutycznej: psychoanaliza Freuda, analiza charakteru, wegetoterapia, orgonomia Reicha, analiza bioenergetyczna, teoria przywiązania, teoria self, i ich powiązanie z bioenergetyką.
 • Podstawowe problemy Somatyczne zasady: ładowanie/rozładowanie/mieszczenie, oddychanie, poruszanie, ugruntowanie, postawa, seksualność, kontakt i spójność, zaprzeczenie i opór.
 • Podstawowe narzędzia Czytanie z ciała, ekspresja różnych części ciała, bloki i rozszczepienia, poziom energetyczny, techniki i mobilizacja. Wyobraźnia intuicyjna i metafory ciała.
 • Anatomia i neuropsychologia Podstawowa wiedza z zakresu anatomii i neurobiologii związana z emocjami (regulacja self).
 • Psychologia rozwoju człowieka Każda ze sfer rozwojowych (prenatalna, natalna, postnatalna, oralna, separacja/indywiduacja; genitalna, edypalna, adolescencja, dorosłość) jest omawiana w kontekście:
   • zadania normatywne (rozwój prawidłowy)
   • typowe interferencje (deficyty, konflikty i traumy)
   • konsekwencje energetyczne (psychiczne i somatyczne)
   • psychologiczne konsekwencje (zaburzenia)

Charakter:

Struktury charakteru i ich cechy; podstawowe wzorce charakteru: schizoidalna, oralna, borderline, narcystyczna, psychopatyczna, masochistyczna i sztywna są omawiane pod względem rozwojowym, psychologicznym, rozwojem budowy ciała, i energetycznym.

II. Dwuletnia faza kliniczna – (rok III i IV szkolenia)

Setting Analizy Bioenergetycznej

Pierwsza rozmowa: kontrakt terapeutyczny, opłaty, etyka

Sesja: modele, formy pracy, interwencji, integracja ciała i analitycznej pracy, fazy sesji

Proces terapeutyczny

Główne zasady: każda osoba jest wyjątkowa, proces jest nielinearny, struktura charakteru rozwija się z doświadczenia porażki i kompensacji. Równowaga; pomiędzy aspektem intrapersonalnym i interpersonalnym; pomiędzy potrzebami klienta, konfliktami, deficytami i traumami.

Symbole: obrazy, sny

Psychosomatyka: choroby i leczenie

Relacja, formy oporu, zaprzeczenie,

Mechanizmy obronne: adaptacyjne, defensywne, w przeszłości w teraźniejszości, niepowodzenie,

Self: wzorce przywiązania, ekspresja,

Seksualność: eksploracja, kwestie płci, bezpieczny kontekst terapii, praca z seksualnym naładowaniem w terapii,

Przeniesienie, przeciwprzeniesienie - przywiązanie, seksualność, rezonans, empatia, współodczuwanie

Fazy: początek, rozwinięcie, zakończenie, ćwiczenia bioenergetyczne

Tematy: molestowanie seksualne, interwencja kryzysowa, PTSD, psychoza, farmakoterapia, specyficzne patologie, choroby psychosomatyczne.

Zasady etyczne: specyficzne zagadnienia etyczne w Analizie Bioenergetycznej

Informacja dodatkowa: PSAB w porozumieniu z IIBA pracuje nad utworzeniem oferty warsztatów fakultatywnych (nieobowiązkowych, uzupełniających) dla uczestników szkolenia. Warsztaty te mają na celu uzupełniać program szkolenia o moduły, których ukończenie będzie mogło w przyszłości stanowić podstawę do ubiegania się o certyfikat psychoterapeutyczny European Asscociation for Psychotherapy (EAP) przez osoby, które spełniły wymogi na certyfikat CBT.