Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu

TRE - Trauma & Tension Releasing Exercises

Większość ludzi doświadczyło w swoim życiu niekontrolowanego drżenia części lub całego ciała. Kojarzymy jednak to doznanie, jako coś nieprzyjemnego, jako utratę kontroli nad sobą lub objaw chorobowy. Uczymy się jak to zjawisko kontrolować, aby sprostać oczekiwaniom społecznym. Podobnie postępujemy  z płaczem, choć przecież przynosi ulgę. Okazuje się jednak, że natura wyposażyła nas w ten mechanizm w bardzo konkretnym celu i możemy się nauczyć z nią współpracować.

Dr David Berceli - doskonały obserwator życia, terapeuta, naukowiec i ekspert w rozwiązywaniu konfliktów zadawał sobie pytanie: skoro człowiek reaguje na stres odruchowym napięciem mięśni (przyjęciem pozycji płodowej) - to, jaki mechanizm go rozluźnia i przywraca ciało do równowagi?
Jednej ze wskazówek udzieliły mu dzieci podczas bombardowania. Kiedy siedział razem z nimi w schronie i trzymał je na kolanach, poczuł jak drżą i sam też miał ochotę drżeć razem z nimi.

W analizie bioenergetycznej też uruchamiamy drżenie, szczególnie nóg, aby pobudzić je do witalności, przywrócić lepszy kontakt z podłożem i rozluźnić nadmierne napięcia.

Te obserwacje przyczyniły się do opracowania metody, którą nazwał TRE – ćwiczeniami uwalniającymi od skutków traumy i stresu. Ponieważ jest ona naturalna – wykorzystuje już istniejący mechanizm- jest jednocześnie bezpieczna i skuteczna. Nauczyć się jej może każdy. Można ją zacząć stosować dla siebie nawet po przeczytaniu książki. 

Skierowana jest w szczególności do ofiar traumy, dużych grup ludzi, które nie mają dostępu do specjalistycznej pomocy psychologicznej. 
W naszym społeczeństwie trauma jest bardziej powszechna niż sądzimy. Pokolenia, które doświadczyły wojny nigdy nie leczyły się z jej skutków. Lata powojenne, zmiany ustrojowe i gospodarcze jakim podlegamy, zmiany w modelu rodziny, zmiany w tempie życia, relacjach międzyludzkich – te i wiele innych czynników powodują, że często nie czujemy się komfortowo w naszych ciałach.

Wiele osób cierpi z powodu chronicznego lub powracającego bólu. Statystyki podają, że u podłoża ok. 80 % chorób leży przewlekły stres.
Specjaliści medyczni – lekarze, psychoterapeuci, fizjoterapeuci, którzy nauczyli się stosowania TRE w swojej praktyce zawodowej, bardzodoceniają skuteczność tej metody. Ułatwia ona przywrócenie naturalnej harmonii w ciele, pomaga zintegrować te części ciała, które utraciły swoją elastyczność w wyniku nadmiernej stymulacji czy to fizycznej czy psychicznej.

TRE nie jest cudownym panaceum, ale cudownie rozluźnia ciało a w zrelaksowanym ciele czujemy się dobrze. Czyż nie tego właśnie chcemy?