Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu

Borderline i narcyzm - zaburzenia naszych czasów

Termin: 23-24.11.2019  (Poznań)

Forma zajęć: warsztat dla psychoterapeutów różnych konwencji

Prowadzący: Jens Tasche (Certyfikowany analityk bioenergetyczny CBT, superwizor, trener szkoleniowy dla psychoterapeutów)

Miejsce: Ośrodek Ciało i Dialog, Poznań, ul. Ratajczaka 26/6, m.98 (III p.)

Organizator: Barbara Antonowicz-Wlazińska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

"Uważam, że każda choroba jest psychosomatyczna, bo ciało i umysł to jedność i są wzajemnie ze sobą sprzężone. Natomiast część z nich dużo lepiej leczy się na poziomie ciała, a inne skuteczniej na poziomie psychologicznym.” - Jens Tasche

 

 

PSYCHOTERAPEUCI RÓŻNYCH KONWENCJI ŁĄCZMY SIĘ!

Pod tym hasłem Polskie Stowarzyszenie Analizy Bioenergetycznej rozpoczyna projekt skierowany do psychoterapeutów różnych konwencji psychoterapeutycznych w Polsce… i nie tylko.

Tak naprawdę różnimy się od siebie metodami psychoterapeutycznymi w „GŁOWIE”, ale w „CIELE” łączą nas te same procesy emocjonalne, których doświadczamy w pracy z naszymi klientami/pacjentami.

Nasze ciała reagują w przeniesieniu i przeciwprzeniesieniu. Wpływają na nasz oddech, pozycję ciała, ruchy, gesty i mimikę.

Tym razem zapraszamy psychoterapeutów certyfikowanych, psychoterapeutów w trakcie szkolenia, psychologów i lekarzy na warsztat pt.:

Borderline i narcyzm - zaburzenia naszych czasów

Cel warsztatu: Poznanie metodycznego postępowania i teoretycznego rozumienia analizy bioenergetycznej, w szczególności:

 • praktyczne wprowadzenie w analizę bioenergetyczną,
 • przegląd historycznego jej rozwoju,
 • blokady w ciele jako centralny mechanizm obronny SELF,
 • przyjrzenie się zaburzeniu osobowości borderline i zaburzeniu narcystycznemu głównie z perspektywy teoretycznej i strukturalnej,
 • przedyskutowanie centralnych deficytów psychologicznych leżących u podstaw obu tych patologii,
 • zaprezentowanie różnych podejść do leczenia konkretnych zaburzeń biorąc pod uwagę wkład Wilhelma Reicha i Alexandra Lowena.

Korzyści dla uczestników:

 • poznanie i doświadczenie pracy z ciałem według analizy bioenergetycznej,
 • uświadomienie sobie swoich nawyków posturalnych, oddechowych, emocjonalnych i behawioralnych,
 • wzięcie z „TALERZA BIOENERGETYCZNEGO” teorii i doświadczeń, jakie mogą wzbogacić praktykę psychoterapeutyczną, pogłębić świadomość siebie i procesów zachodzących w ciele terapeuty i uważność na to, co dzieje się podczas sesji z klientem/pacjentem w jego ciele, emocjach, oddechu.

Jens Tasche łączy w swojej pracy z ciałem analizę bioenergetyczną ze współczesną psychoanalizą, teorią mentalizacji, przywiązania, fałszywego JA.

To analiza bioenergetyczna w najlepszym nowatorskim wydaniu odnosząca się do wielu teorii psychoterapeutycznych, reprezentowanych w najnowszych odkryciach i badaniach.

TEORIA:

 • zgodnie ze współczesną psychoanalizą, zaburzenie osobowości borderline charakteryzuje znacząca słabość strukturalna, która manifestuje się w fobiach, ograniczeniach, depresji, wewnętrznej pustce, symptomach dysocjacyjnych, zachowaniu antyspołecznym, dziwności, autoagresji i symptomach psychotycznych – są to patologiczne formy radzenia sobie z niezwykle zagrażającym niepokojem. Bioenergetyczna praca z ciałem z tą grupą klientów, nie może więc ustalić za cel początkowy mobilizacji emocji czy podniesienia świadomości pre-werbalnych doświadczeń fizyczno-afektywnych. W to miejsce, podstawowym celem jest stworzenie przestrzeni zaufania, w której można świadomie odczuwać i doświadczać ciała, jest to baza do postrzegania siebie,
 • patologie narcystyczne stanowią główny problem dla tradycyjnej analizy bioenergetycznej. 50% do 80 % wszystkich klientów szukających dziś wsparcia terapeutycznego to ludzie cierpiący na narcystyczne problemy z osobowością,
 • w tym module, zaburzenia osobowości borderline i zaburzenia narcystyczne zostaną zaprezentowane jako zaburzenia rozwojowe – zwłaszcza jako dwie różne reakcje na podobne układy rozwojowo-psychopatologiczne, które są ostatecznie zakorzenione w wielkiej bezradności i porzuceniu z okresu wczesnego dzieciństwa.
 • w odniesieniu do tematu borderline omówione zostaną ogólnie dwie z psychoanalitycznych koncepcji leczenia: leczenie oparte na mentalizacji (ang. Mentalization-Based Treatment MBT) i psychoterapia skupiona na przeniesieniu (ang. Transference-Focused Psychotherapy TFP). W odniesieniu do zaburzeń narcystycznych, moduł szkolenia skupi się na tematach narcystycznej obrony (Wilhelm Reich), fałszywego ja (Donald W. Winnicott, Michael Balint), wspaniałości (Heinz Kohut) i depresji porzuceniowej (Margaret Mahler, James Masterson.

Inwestycja: 1.250 zł. Ilość miejsc w grupie ograniczona. Wpłata zaliczki 400,00 zł rezerwuje miejsce. Całość płatna do 25.10.2019. Rezygnacja z warsztatu do 25.10.2019 gwarantuje zwrot wpłaty po potrąceniu zaliczki; do 10.11.2019 połowę wpłaty po potrąceniu zaliczki. Po tym terminie kwota nie jest zwracana.

Wpłaty: Polskie Stowarzyszenie Analizy Bioenergetycznej, ul. Grunwaldzka 472D 80-309 Gdańsk, nr konta: Bank BNP Paribas nr. 91 2030 0045 1110 0000 0279 9730, w tytule: warsztat Borderline i narcyzm.

Zgłoszenia: Barbara Antonowicz-Wlazińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wpłata po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego i potwierdzeniu rezerwacji miejsca w grupie. Osoby, które były na poprzednim warsztacie przesyłają tylko zgłoszenie bez formularza zgłoszeniowego. Formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj.

Harmonogram zajęć:

 • 23.11.2019:  w godz. 10.00-17.30 z 1,5 godz. przerwą obiadową
 • 24.11.2019: w godz. 9.00- 16.00 z 1 godz. przerwą obiadową, chyba, że grupa ustali inaczej.

Prosimy zabrać ze sobą skarpety i kapcie (do sali wchodzimy w skarpetach), ubranie sportowe umożliwiające wykonywanie ćwiczeń, T-shirt z krótkim rękawem i bluzę lub sweter z długim, gumkę do włosów, jeśli ktoś ma długie włosy.

"PRACA Z CIAŁEM TO DROGA DO SERCA" - Alexander Lowen

 

Informacja o prowadzącym:  Jens Tasche

prowadzi gabinet prywatny w Berlinie terapii indywidualnej i dla par. Swoją działalność rozszerzył także o coaching.

Jego szczególne zainteresowanie zawodowe obejmuje terapeutyczną pracę bioenergetyczną z zaburzeniami narcystycznymi i strukturalnymi, związek analizy bioenergetycznej ze współczesną psychoanalizą.

Jest autorem licznych publikacji i książki " Koerperpsychoterapie -zwischen Bioenergetik und Psychoanalyse" (tłumacz: „Psychoterapia ciała - między bioenergetyką a psychoanalizą")

Od 2016 roku jest superwizorem polskich psychoterapeutów analizy bioenergetycznej.

Swoja pracę w procesie pomagania ludziom rozpoczął w roku 1976r. w więzieniu jako pierwszym miejscu pracy po studiach resocjalizacji. Był to Zakład Karny dla Nieletnich. To ekstremalne doświadczenie pracy z nieletnimi wywarło ogromny wpływ na jego dalszą drogę zawodową i ukierunkowało na szkolenie w analizie bioenergetycznej.

W 1989 roku rozpoczął 10-letnią współpracę z amerykańskim analitykiem bioenergetycznym Leonardem Hochmanem, która wpłynęła znacząco i wpływa nadal na jego terapeutyczne rozumienie pracy z ciałem.


Serdecznie zapraszam!

Jens Tasche