Szkolenie w nurcie analizy bioenergetycznej 

(podyplomowe)

Informacja o szkoleniu

Tytuł szkolenia: Auto-Regulacja i Psychodynamika w Analizie Bioenergetycznej

Organizator szkolenia: Polskie Stowarzyszenie Analizy Bioenergetycznej z siedzibą w Gdańsku /PSAB/ logo Stowaryszenia 

Dla kogo? Szkolenie skierowane jest do absolwentów podstawowego szkolenia 4-letniego w nurcie Analizy Bioenergetycznej.

„Celem każdej terapii jest pomóc ludziom rozwinąć konkretną umiejętność – umiejętność dawania i otrzymywania miłości. Leczenie ma za zadanie poszerzenie serca a nie tylko umysłu.” - Alexander Lowen

Cele edukacyjne szkolenia: Przyswojenie potrzebnych metod, wiedzy i podejścia, by być w stanie zastosować Analizę Bioenergetyczną w kontekście współczesnej psychoterapii indywidualnej w przypadkach traumy, konfliktu i zaburzeń strukturalnych.

Począwszy od pytania o to, jak niemowlę, raczkujący maluch i rozwijające się dziecko muszą zorganizować swoją energię, aby być i pozostać w bliskości z matką lub rodzicami, szkolenie to ma na celu zapewnienie szerszego zrozumienia procesów rozwojowo-psychologicznych, jak również rozwojowo-psychopatologicznych. Bazując na tym, dążymy do pogłębienia wiedzy oraz kompetencji zarówno w obszarze metodologii, jak i postawy terapeuty, łączących w sobie z jednej strony głębsze rozumienie możliwości lub ograniczeń samoregulacji organizmu, a z drugiej strony psychodynamiczne spojrzenie na pracę z procesami bioenergetycznymi.

Wykładowcy: Zajęcia prowadzą międzynarodowi trenerzy i psychoterapeuci IIBA Jens Tasche, Carsten Holle, Alice Moll i Reinhard Weber-Steinbach.

Jens TascheJens Tasche - dyplomowany pracownik socjalny, analityk bioenergetyczny (CBT), autor książki "Körperpsychotherapie zwischen Bioenergetik und Psychoanalyse" (Psychoterapia ciała pomiędzy bioenergetyką a psychoanalizą) i współredaktor książki "Bioenergetik als mentalisierende Körperpsychotherapie" (Bioenergetyka jako psychoterapia ukierunkowana na ciało). Pracuje jako psychoterapeuta zorientowany na ciało, superwizor, coach i trener w niezależnej praktyce w Berlinie. Szczególnie interesuje go związek pomiędzy żywością metody bioenergetycznej a różnicowaniem psychodynamicznych/psychoanalitycznych modeli rozumienia.

Alice MollAlice Moll - psycholog (ur. 1963r.), jest analitykiem bioenergetycznym (CBT, nauczycielem terapii, superwizorem) i providerem TRE®. Od 2000 roku prowadzi własną praktykę w Berlinie z klientami indywidualnymi i grupami. Jako superwizor pomaga uczestnikom szkoleń bioenergetycznych w Polsce w stosowaniu metody u swoich pierwszych klientów. Bioenergetyka ma duży wpływ na jej życie, zarówno zawodowe jak i prywatne. Jej ciekawość prowadzi ją do pogłębiania dyskusji zarówno na temat kwestii metodycznych, jak i tych dotyczących procesu oraz superwizji. W swojej pracy zwraca szczególną uwagę na każdego klienta i jego sposób doświadczania siebie i świata. Rozumie pracę z ciałem, rozmowy, procedury psychodynamiczne i zorientowane na doświadczenie w lustrze tego, co klient może wykorzystać do lepszego porozumienia się z samym sobą, swoim życiem i innymi ludźmi.

Carsten HolleCarsten Holle - Magister Poradnictwa (Australia), psychoterapeuta zorientowany na ciało w Klinice Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży, Ruppiner Kliniken, Neuruppin. W swojej pracy ze szczególnie trudnymi dziećmi i adolescentami koncentruje się na temacie regulacji agresji. W tym celu opracował specjalistyczne interwencje z zakresu psychoterapii ciała w formie "bójki terapeutycznej".

Reinhard Weber-SteinbachReinhard Weber-Steinbach -dr. med, studia medyczne w FU Berlin, 10 lat dalszego kształcenia w zakresie radiologii, pediatrii, chirurgii, internistyki, specjalista w zakresie psychiatrii i psychoterapii dzieci i młodzieży, do sierpnia 2015 r. główny lekarz w Klinice Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży, Ruppiner Kliniken, Neuruppin, Analityk Bioenergetyczny (CBT), Współredaktor książki "Bioenergetik als mentalisierende Körperpsychotherapie" (Bioenergetyka jako psychoterapia ukierunkowana na psychikę ciała), wykładowca Brandenburskiej Szkoły Medycznej i Uniwersytetu w Mittweidzie oraz wykładowca w instytutach kształcenia psychoterapeutycznego w Saksonii, Saksonii-Anhalt, Mecklenburg-Western Pomerania i Berlinie. W ramach swojej działalności dokształcającej stara się uczyć psychoterapeutów medycznych i psychologów o znaczeniu, ważności i sposobie funkcjonowania interwencji z zakresu psychoterapii ciała.


Treningi są prowadzone w języku angielskim i tłumaczone na język polski.

Miejsce: Poznań

Termin rozpoczęcia: czerwiec 2017 - warsztat wprowadzający

Terminy nadchodzących warsztatów:

 • 25-26.02.2023 - Jens Tasche - Praca z lękiem,
 • 22-23.04.2023 - Carsten Holle- Praca z dziećmi i młodzieżą,
 • 24-25.06.2023 - Jens Tasche - Praca z afektami,
 • 21-22.10.2023  - Alice Moll - Praca z agresją,
 • 16-17.12.2023-  Jens Tasche  - Rozwój w teorii relacji z Obiektem

terminy kolejnych warsztatów w trakcie ustalania

Osoby zainteresowane szkoleniem prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Osoba koordynująca szkolenie: Barbara Antonowicz-Wlazińska, tel. 601 334 441, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program szkolenia

4- letni program szkolenia obejmuje następujące moduły kształcenia:

Postawa: Znaczenie postawy terapeutycznej w Analizie Bioenergetycznej (AB)

 • Moduł 1: Rola Terapeuty,
 • Moduł 2: Radzenie sobie z przeniesieniem, przeciwprzeniesieniem i przymierzem terapeutycznym,
 • Moduł 3: Techniki interwencji werbalnych w Analizie Bioenergetycznej
 • Moduł 4: Cele interwencji terapeutycznych

Wiedza A: Perspektywy rozwojowo-psychologiczne

 • Moduł 5: Trauma, deficyty, konflikt,
 • Moduł 6: Znaczenie szkół psychoanalitycznych dla Analizy Bioenergetycznej,
 • Moduł 7: Rozwój psychoseksualny,
 • Moduł 8: Rozwój w teorii relacji z obiektem,
 • Moduł 9: Witalizacja, mentalizacja, symbolizacja,
 • Moduł 10: Neurobiologiczne podstawy auto-regulacji.

Wiedza B: Praca z grupami o konkretnej specyfice

 • Moduł 11: Praca z dziećmi i z adolescentami,
 • Moduł 12: Praca z zaburzeniami osobowości z pogranicza (borderline) i zaburzeniami narcystycznymi,
 • Moduł 13: Praca z bioenergetycznymi strukturami charakteru.

Metoda: Dodatek metodyczny dla psychodynamicznego zrozumienia procesów bioenergetycznych

 • Moduł 14: Praca z przywiązaniem,
 • Moduł 15: Praca z poczuciem własnej wartości,
 • Moduł 16: Praca z obronami,
 • Moduł 17: Praca z lękiem,
 • Moduł 18: Praca z agresją,
 • Moduł 19: Praca z afektami,
 • Moduł 20: Bioenergetyczny postęp w terapii.

Prowadzący:

Zajęcia prowadzą międzynarodowi trenerzy i psychoterapeuci IIBA Jens Tasche, Carsten Holle, Alice Moll i Reinhard Weber-Steinbach.