TRE - Trauma & Tension Releasing Exercises


TRE® (Tension & Stress Releasing Exercises) jest stworzoną przez dr Davida Berceli metodą pracy z ciałem.  Wykorzystujemy w niej wibracje neurogeniczne w celu przywrócenia naszemu systemowi nerwowemu zdolności do autoregulacji. Autoregulacja, jest tu rozumiana jako możliwość uświadamiania sobie doznań cielesnych oraz budowanie umiejętności prowadzenia z nimi dialogu.

Uczymy się zauważania i akceptowania tego co się w nas dzieje, jako reakcji fizycznych na sytuacje zarówno z naszej historii, jak i z chwili obecnej. Możemy się nauczyć rozumieć siebie, ponieważ wszystko, co się w nas dzieje ma swoją przyczynę.  Podczas sesji TRE® w zależności od potrzeb uczymy się: obserwować, zatrzymywać lub spowalniać zachodzące w nas procesy, tym samym wpływać na poziom napięcia emocjonalnego i fizycznego.

Nasza kultura i społeczeństwo oferują nam chroniczne przestymulowanie ilością bodźców, sposobem funkcjonowania, wyznaczaniem celów. Rzadko mamy okazję do doświadczania stanu wyciszonego systemu nerwowego, który umożliwia poczucie dobrostanu i zaangażowania społecznego. Większość z nas korzysta z reakcji walki/ucieczki lub z mechanizmów obronnych.

W TRE® poprzez zestaw ćwiczeń aktywizujemy konkretne grupy mięśni, stwarzając okazję do pobudzenia określonego rodzaju drżeń (wibracji) w ciele. Dzięki temu świadomie aktywizujemy autonomiczny układ nerwowy i dajemy mu możliwość rozładowania nagromadzonej energii. Tym samym wychodzimy z fizjologicznej reakcji na zagrożenie. W ten naturalny sposób możemy znów znaleźć przyjemność z posiadania żywego ciała.

Pojawiające się w TRE® drżenia są naturalnym elementem genetycznej konstrukcji organizmu ludzkiego (podobnie jak pozostałych ssaków).  Mają one za zadanie mechanicznie rozładować napięcie w układzie mięśniowo-powięziowym, a przez to wyciszyć system nerwowy. Dzięki temu mamy możliwość powrócić do równowagi, czyli stanu gdzie możemy bez lęku angażować się w relacje ze sobą, z innymi ludźmi oraz ze światem.

Zwiększając kontakt z ciałem w procesie TRE® rozpoznajemy swoje automatyczne wzorce reagowania i mamy możliwość je zmienić. Jednocześnie zwiększamy świadomość siebie i poczucie bezpieczeństwa. Umiejętność regulacji wibracji, której uczymy się w TRE®, przekłada się na umiejętność regulacji pozostałych procesów fizjologicznych, w tym poziomu napięcia, elastyczności emocjonalnej, równowagi chemicznej i energetycznej organizmu. 

TRE® pomaga odzyskać umiejętność radzenia sobie ze stresem i napięciem poprzez wykorzystanie odruchu fizjologicznego. W związku z tym, każdy może się tego nauczyć, a właściwie tylko przypomnieć, w co natura nas wyposażyła. Choć jest to tak proste i naturalne, każdy reaguje na ruch mimowolny inaczej i dlatego przebieg indywidualnego procesu jest inny, a korzyści ze stosowania metody mogą się różnić u rożnych osób.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto zapoznać się z przeciwwskazaniami i skorzystać z doświadczenia Providera TRE®.

Więcej o metodzie: www.tre-polska.pl i www.traumaprevention.com


Jako Polskie Stowarzyszenie Analizy Bioenergetycznej wspieramy i z radością obserwujemy rozwój TRE®, które wywodzi się z Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Dążymy więc do tego, by jak najwięcej ludzi mogło doświadczyć działania dobroczynnych skutków tej metody.

Pierwsze szkolenie dla providerów TRE® w Polsce prowadził jej twórca - David Berceli w 2011 roku.


Rozwój metody jest realizowany poprzez:

 • promocję i prowadzenie warsztatów prezentujących metodę,
 • dni otwarte,
 • szkolenie i certyfikację osób, które chcą stosować TRE® w swojej pracy z ludźmi,
 • realizację indywidualnych i grupowych sesji TRE®.

Działania te prowadzą do dynamicznego rozwoju TRE® w Polsce:

 • rośnie liczba Providerów TRE®, czyli osób, które przeszły szkolenie oraz proces certyfikacji i mają kompetencje do bezpiecznego stosowania tej metody w pracy z ludźmi,
 • realizowanych jest coraz więcej warsztatów,
 • coraz więcej ludzi ma dostęp do metody i doświadcza jej dobroczynnych efektów.

Jako Polskie Stowarzyszenie Analizy Bioenergetycznej wspieramy i z radością obserwujemy rozwój TRE w Polsce - TRE wywodzi się z Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Dążymy więc do tego, by jak najwięcej ludzi mogło doświadczyć działania dobroczynnych skutków tej metody.

Ćwiczenia TRE w Polsce zostały wprowadzone przez Joannę Olchowik na I warsztacie certyfikacyjnym TRE prowadzonym przez autora tej metody Davida Bercelego w Centrum Pracy z Ciałem w Koszalinie w 2011 roku. Procesy szkolenia i certyfikacji TRE dały początek rozwojowi metody w Polsce. Obecnie w Polsce prowadzone są certyfikowane warsztaty szkoleniowe TRE w dwóch ośrodkach: w Centrum Pracy z Ciałem Joanny Olchowik w Koszalinie oraz w ośrodku Elvita Studio Zdrowia Elżbiety Pakocy w Wałczu, która jest również pierwszym w Polsce licencjonowanym nauczycielem metody TRE.

Ośrodki zaangażowane są w rozwój metody TRE poprzez:

 • promocję i prowadzenie warsztatów prezentujących metodę,
 • dni otwarte TRE,
 • nawiązywanie współpracy i sprowadzanie do Polski nauczycieli TRE z całego świata na czele z twórcą metody Davidem Bercelim,
 • szkolenie i certyfikację osób, które chcą stosować TRE w swojej pracy z ludźmi,
 • organizację warsztatów TRE dla osób, które chcą nauczyć się metody dla polepszenia jakości własnego życia,
 • realizację indywidualnych i grupowych sesji TRE.

Działania te prowadzą do dynamicznego rozwoju TRE w Polsce:

 • rośnie liczba Providerów TRE, czyli osób które przeszły szkolenie TRE oraz proces certyfikacji i mają kompetencje do bezpiecznego stosowania tej metody w pracy z ludźmi,
 • realizowanych jest coraz więcej warsztatów TRE,
 • coraz więcej ludzi ma dostęp do metody i doświadcza jej dobroczynnych efektów.

Obecnie certyfikowane szkolenia TRE® prowadzane są przez dwóch nauczycieli metody: Elżbietę Pakoca i Krzysztofa Karaudę

Informacje: www.tre-polska.pl

Lista członków Polskiego Stowarzyszenia Analizy Bioenergetycznej, którzy posiadają certyfikat providera TRE®:

 • Elżbieta Pakoca – Warszawa, licencjonowany nauczyciel metody, www.tre-polska.pl
 • Magdalena Kotwicka - mentor TRE®, Wrocław, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 501 442 622
 • Małgorzata Fiuk – provider TRE®, Wrocław, www.omnia-psychoterapia.pl
 • Małgorzata Krasuska – provider TRE®, Warszawa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Dorota Wejner - provider TRE®, Warszawa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.dorotawejner.pl, 605 151 676
 • Joanna Dunin - provider TRE®, Radom, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.polaczenie-psychoterapia.pl, 504-170-348
 • Agata Patelka - provider zaawansowany TRE®, Gorzów Wlkp., www.agatapatelka.pl, 512 602 640