Heiner Steckel

Status:

CBT

Wykształcenie i kwalifikacje:

 • W 1980 roku ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytecie w Bielefeld z tytułem DiplomPädagoge (kurs akademicki łączący wiedzę o edukacji, psychologii i socjologii )
 • W 1982 roku został Certyfikowanym Terapeutą Bioenergetycznym (Certified Bioenergetic Therapist, CBT )
 • Od 1990 roku jest członkiem IIBA (International Institute for Bioenergetic Analysis – organizacja założona przez Aleksandra Lowena)
 • Posiada certyfikat The European Certificate of Psychotherapy (ECP) wydany przez The European Association of Psychotherapy (EAP)
 • Od 2009 roku jest trenerem w programach szkoleniowych TRE (Trauma Release Exercises / David Berceli)

Doświadczenie zawodowe:

 • W 1978 roku był jednym z współzałożycieli Północnoniemieckiego Instytutu Analizy Bioenergetycznej, do dzisiaj jest członkiem rady zarządzającej tego instytutu.
 • Od 1980 roku pracuje jako psychoterapeuta zorientowany na ciało w prywatnej praktyce.
 • Od ponad 20 lat uczy psychoterapii i pedagogiki zorientowanej na ciało w różnorodnych obszarach pracy psychospołecznej (uczy pracowników społecznych, edukatorów, doradców, itp.)
 • Od 1990 roku jest nauczycielem i superwizorem Analizy Bioenergetycznej w licznych stowarzyszeniach szkoleniowych afiliowanych przez IIBA (w tej roli pracował w 15 krajach).

Jest członkiem następujących organizacji:

 • German Association of Body Psychotherapy
 • German Association of Humanistic Psychology and Counseling

Dane osobowe:

Urodzony w 1953 roku, żonaty, mieszka z żoną na farmie w pobliżu Bremen w Niemczech Północnych, gdzie również praktykuje jako terapeuta Bioenergetyczny i superwizor. Od 1990 roku jest członkiem Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej. Jest współzałożycielem Północnoniemieckiego Instytutu Analizy Bioenergetycznej. Przez około 30 lat pracował z Dr. Lowenem, był jego asystentem na 4 międzynarodowych Konferencjach Psychoterapeutycznych (w latach 1994-2000). Pracuje jako psychoterapeuta i superwizor w prywatnej praktyce, prowadzi szkolenia dla trenerów z zakresu Analizy Bioenergetycznej w Niemczech, Francji, Brazylii, Rosji i Polsce - poza tym prowadzi warsztaty bioenergetyczne (wprowadzające i podyplomowe) w dziedzinie ochrony zdrowia i edukacji w różnych krajach we Wschodniej i Zachodniej Europie oraz w Północnej i Południowej Ameryce.

Do swojej pracy bioenergetycznej wnosi swoje doświadczenia z terapii Gestalt, sztuk walki, terapii oddechem, shiatsu oraz ze swoich zainteresowań związanych z filozofią Wschodu.

Na polu bioenergetyki jego główne zainteresowanie związane jest ze swobodnym przepływem energii w ciele. Czasami nazywa „stołek bioenergetyczny” swoim „doradcą” i jest bardzo zainteresowany patrzeniem na podstawy pracy bioenergetycznej z perspektywy najnowszych badań i odkryć w obszarze nauki o emocjach i neurobiologii.

W ostatnich latach zainteresował się zorientowaną na ciało pracą z traumą i współpracuje z Davidem Berceli (TRE) w tej dziedzinie. Jest międzynarodowym trenerem TRE i prowadzi programy szkoleniowe z tej tematyki.